Reset Password

0 € to 10.000 €

More Search Options
Your search results
13 March 2022

Datça Bozburun Mavi Tur

Datça Bozburun Mavi
Datça – Bozburun isminin geçtiği ve tatil programlarının yapıldığı cümleler bile insanı rahatlatmaya yeterken, tatilin en güzel hali hem dinlenmek hemde gezmek, yeni deneyimler elde etmektir. Herkesi cezbeden tatil hem kültürel olarak hem de dinlenmek, keyif almak olarak insanın tatmin olmasıdır ve evine mutlu dönüp iş hayatından daha verimli ve motive çalışmasıdır.
Datça – Bozburun Mavi Tur programı, denizin maviliğiyle iççice olup, hem de doğanın çam ağaçlarının, badem ağaçlarının güzelliğini izleyip isterseniz de su sporları yapıp ya da antik kentleri gezerek tatilinizi sonlandırma imkânı sunar.

Datça Bozburun Mavi Tur Tercih Etme sebepleri?

Tarihi kalıntılarını en iyi şekilde koruyarak günümüze kadar getiren Datça, tarihe ve çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir kenttir. Ege ve Akdeniz’in birleşim noktası olan Datça, yat turizminin uğrak noktalarındandır.

Datça, Ege Adaları’ndan gelen Dorlar tarafından M.Ö. VII. Yüzyılda kurulmuştur. Bol oksijen, rutubetsiz havası bile rahatlamanıza sebep verir. Hem bedenen hem ruhen iyileşmenizi sağlayacak Datça, yüz yıllardır hastalıkları iyileştirmesi ve gelen herkesin şifa bulmasıyla ünlüdür. 500 yıl kadar önce İspanyol Korsanların ölmeleri için Datça’ya bıraktığı cüzzamlı hastalar bile iyileşmişlerdir.
Datça bademi, balı, arılığı, defne yaprağı, kekik, keçiboynuzu ve balıkçığı ile ünlüdür ister tekne tatilinizde yüzerken ister Datça’da yürürken yeşilin en güzel tonunun mavinin en güzel tonuyla buluşmasını izleyebilirsiniz.
Datça dingin havası, akşam esen hafif serin rüzgarları ve çam, badem kokuları ile sizlere eşsiz bir deneyim ve tatil imkânı sunmaktadır. Tarihi kalıntıları, antik şehirleri ve el değmemiş doğası size Yoğun stresli şehir hayatını ve akışını bir kenara bırakıp Datça koylarının tadını birlikte keşfetmeye davet ediyor.

Datça Bozburun Mavi Tur Rotası

Datça – Bozburun Mavi tur programında görebileceğiniz güzelliklerin bir sınırı yoktur, Datça coğrafi konumu gereği Ege ve Akdeniz’in birleştiği noktadır.
Tekneniz sizin için hazırlanırken, emsalsiz koyları gezmeye başlamadan önce isterseniz Knidos Antik kentini gezip ya da Datça merkezde bulunan tatlı ve sevimli kafelerinde Datça’nın tadını çıkartmaya başlayabilirsiniz.

Datça’nın hemen yakınında bulunan Çam ağaçlarıyla kaplı Aktur’a yelken açmadan önce yemek servisiniz yapılmadan, denizin tadını çıkartabilir ve tatilinize harika bir başlangıç yapabilirisiniz ve suyun ne kadar berrak olduğunu deneyimleyebilirsiniz, bu sizin için en iyi hoş geldin deme biçimidir.

Bir sonraki durağımız ize Dirsek Bükü olacaktır, Dirsek bükü pırıl pırıl suyu, korunaklı yapısı ile yat tatili yapan herkesin favori büklerinden birisidir ister kokteylinizi yudumlayın ister güvertede güneşlenin ya da deniz ekipmanlarınızla denizin altının renkli dünyasını keşfedebilirsiniz, balık tutmayı deneyimlemek isteyen misafirlerimiz için balık tutma ekipmanlarımız teknelerimizde mevcuttur.
Bencik koyu ise, denizin karanın içine doğru geçip nasıl harika bir birleşim olduğunu görebilirsiniz, Bencik koyu tamamen çam ağaçlarıyla kaplı ve el değmemiş bir doğası vardır.
Bencik Datça yarım adasının en inceldiği yerdir, yüzme molası ve doğanın keyfini çıkarttıktan sonra Orhaniye koyuna doğru yol alacağız, Orhaniye de isterseniz su sporları deneyimi elde edebilir, ya da şelale turu, jeep safari, köy turu gibi etkinlikleri yapıp tatiliniz renklendirip, eğlencenin tadına varabilirsiniz. Ya da Orhaniye köyü civarındaki at çiftliklerine uğrayıp at safari yapıp, köylerin en değmemiş doğal güzellikleri at üstünde keşfedebilirsiniz.
Orhaniye den sonra rotamız Kamelya Adasıdır, Kamelya adasında antik klise bulunmaktadır isterseniz karaya yüzüp onu keşfedip tarihin tüm kokusunu içinize çekip ya da yaban keçilerinin nasıl kayalıları tırmandıklarını izleyebilirsiniz.
Güzergâhımız Bozburuna doğru, Bozburun koylarını gezip deneyimleyeceğiz, burada isterseniz Bozburun köyünde karaya inip köyü gezebilirsiniz. Bozburun ülkemizin ahşap tekne yapım tersaneleri bulunan ender köylerindendir. Bu bölgede kalacağımız süre içerisinde bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Bozburun da bulunan Adaağzı mevkiinde bulunan Aya Nikolas koyu yine görüp büyük beğeni duyacağınız güzellikteki koylar arasındadır.
Datça Bozburun Mavi tur programımızın sonlarına doğru gelirken yine çam ağaçları arasına gizlenmiş ve çakıl taşlarla kaplanmış sahili bulunan Domuz büküne uğrayacağız, oradan da Hayıt Büküne geçeceğiz, Hayıt Bükünde restoran, kafe imkânı vardır ve çok güzel bir kumsala hakimdir, Hayıt bükünden sonra ise İnce burna geçeceğiz.

Tekrar Datçaya dönüp Mavi Tur tatilimizi devam ettirirken, siz misafirlerimiz isterseniz Datça köy gezilerine katılabilir, Datça’nın en meşhur ürünleri olan badem, bal alışverişini yapabilir, Datça’nın keyfini sahile atılan masalarda akşam yemeğinizi yerken çıkarabilirsiniz.

Bu muhteşem Datça Bozburun Mavi Tur programı tabi ki burada bitmiyor, gördüğümüz bu eşsiz güzelliklere yenilerini eklemek için, Hisarönü Körfezinin derinliklerine doğru yola çıkıyoruz, Hisarönü Körfezi bölgenin en popüler ve tercih edilen koylarına hakimdir, bunlardan Selimiye son yılların gözdesidir, Orhaniye ise muhteşem konumu ve Marinası ile tatilcilerin favorilerindendir.
Orhaniye bölgesinde marina içinde ve köyde çeşitli kafeler, restoranlar bulunmaktadır isterseniz bunlara uğrayabilir ya da Kızkumu’na gidip denizin ortasında bulunan yürüyüş yolunda yürüyebilirsiniz.
Eski çağlardan günümüze uzanan birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Bozburun, orada bulunan devletlerden sosyal ekonomik ve mimari özellikler edinmiş ve bunları çok güzel korumayı başarmış ender yerlerden birisidir.
Datça ve Bozburun bölgeleri arkeolojik açıdan, kentsel planlama, doğal alanlar ve korunması gereken tarihi yerler bakımından düşünüldüğünde bu tanımlara tam olarak uyan bölgelerdir.
Ege ve Akdeniz’in öpüştüğü noktada bulunan bu iki nadide kentimiz, yat turizmi, mavi tur tatillerinindi en tercih edilen bölgesi olmuştur.
Coğrafi konumu bakımından topografı yapısı göz önünde bulundurulursa elle işlenmiş gibi duran onlarca koya ev sahipliği yapıp, bir de iklimsel şartları göz önünde bulundurulunca bu özellikleri çok güzel avantaja çeviren Datça Bozburun yarımadası bu sebeplerle yatçılığın en uğrak noktası olmuştur. Bu bölge doğal ve fiziki yapısı gereği tarımsal potansiyel kısıtlıdır, tarla ya da ekim yapmaya müsait değildir genelde badem, zeytin ve turunç ağaçlarıyla kaplıdır. Tarım susuz koşullarda yapılmaktadır, fakat bu bölge arıcılık, balcılık, balıkçılık ile popülerdir aynı zamanda defne, kekik, keçiboynuzu gibi bitkisel ürün toplayıcılığı yapılmaktadır. Bunlarda yarımada ekonomisine ve hizmet vermekle birlikte bölgenin ana geçim kaynağı turizm ve hizmet sektörüdür.
Yarımadanın diğer zenginlik unsurlarıda kızılçam, servi, sandal ağacı, Datça hurması gibi önemli bitkisel ürünlerdir.
Datça Bozburun bölgesinde kentler genel olarak doğallığını ve kendine özgün yapısını yıllardır korumaktadır, en gelişmiş özellikleri deniz taşımacılığı ve deniz tatili seçenekleridir.
6-7 sene öncesinde kadar Datça çok virajlı ve engebeli ulaşım yoluyla bilinirdi ve ulaşım sıkıntısı yaşardı fakat son yıllarda düzenlenen ve çift şeritli çok konforlu ve seyir yönünden çok zevkli bir yola kavuşmuştur, yolun bir kısmında solunuzda Ege denizini sağ tarafınızda ise Akdenizi görme imkanınız bulunmaktadır, aynı zamanda yaban eşekler ve atlar sizlere hoş geldin demek için yolunuza çıkabilirler.
Datça Bozburun Mavi tur programı ile Bodrum ve Marmarisin eşsiz koylarınında tadına verebilirsiniz, coğrafi olarak en paha biçilemez bölge olan Datça Bozburun bölgesinde müthiş bir tatile davetlisiniz.

Category: Mavi Yolculuk
Share

Leave a Reply

Your email address will not be published.